آشپزخانه مینیمال؛ اصول طراحی و نکات کاربردی

بررسی نکات طراحی آشپزخانه مینیمال در بلاگ دکورین

طراحی آشپزخانه سبک مینیمال به معنای ایجاد فضایی بدون رنگ و بی‌روح نیست. نکات متعددی برای افزایش جذابیت و شادابی محیط مینیمال وجود دارد که با رعایت این نکات نه‌تنها فضایی دلنشین خواهید داشت، بلکه به طراحی سبک مینیمال نیز نزدیک‌تر می‌شوید. استفاده از کابینت روباز، قرار دادن فضای خالی میان کانتر و میز کار آشپزخانه، نورپردازی یکنواخت و طبیعی و استفاده از پالت رنگی خنثی باعث ایجاد آشپزخانه سبک مینیمال می‌شود. در این مقاله به بررسی کامل نکات کاربردی برای دکوراسیون آشپزخانه مینیمال می‌پردازیم. چند دقیقه به مطالعه این متن اختصاص دهید تا ایده‌های خلاقانه و جدیدی برای دیزاین آشپزخانه با سبک مینیمال داشته باشید.

توجه به مثلث کار؛ اصل مهم در دیزاین اولیه آشپزخانه

توجه به مثلث کار اولین نکته‌ای است که برای دیزاین هر سبک آشپزخانه‌ای رعایت می‌شود. منظور از مثلث کار ایجاد ارتباط سه ضلعی میان سه وسیله اصلی در آشپزخانه یعنی سینک، یخچال و گاز است. در مثلث کار باید این سه وسیله به‌عنوان راس در نظر گرفته شوند. نکته مهم در دیزاین مثلث کار توجه به ایجاد فضای کافی برای حرکت میان این سه وسیله است.

نیازی به تمهیدات خاص برای ایجاد مثلث کار در آشپزخانه مینیمال ندارید. این اصل بیشتر برای استفاده بهینه از فضای آشپزخانه و دسترسی راحت به بخش‌های مختلف استفاده می‌شود. این نکته به‌ویژه برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا فضای در دسترس در آشپزخانه‌های کوچک، محدود است. به‌این‌ترتیب با اجرای اصولی قاعده مثلث کار فضایی مناسب برای قرار دادن سایر وسایل آشپزخانه در اختیار خواهید داشت.

اجرای اصل مثلث کار؛ قاعده‌ای مهم برای طراحی آشپزخانه مینیمال

از وسیله‌های شیشه‌ای برای ایجاد فضایی مینیمال استفاده کنید

بازتاب نور یکی از المان‌های است که باعث افزایش فاکتور مینیمالیسم فضا می‌شود. این نکته همچنین به بازتاب نور و بزرگ‌تر دیده شدن فضا نیز کمک خواهد کرد. اگر آشپزخانه‌ای کوچک دارید، حتما از وسایل شیشه‌ای مثل کابینت‌هایی با در شیشه‌ای استفاده کنید. علاوه‌بر کابینت مینیمال، از لوسترهای شیشه‌ای برای شکست نور و ایجاد طیف نوری متنوع استفاده کنید. به‌طورکلی ایجاد سطوح شیشه‌ای برای بازتاب نور یکی از فاکتورهای مهم در طراحی آشپزخانه مینیمال است. از این نکته برای خرید وسایل اصلی مثل کابینت آشپزخانه، میز ناهارخوری، لوستر و لوازم دکوراتیو استفاده کنید.

استفاده از سطوح شیشه‌ای؛ نکته‌ای مهم برای دیزاین آشپزخانه سبک مینیمال

ایجاد فضای سبز کوچک؛ نکته‌ای ساده و کاربردی برای آشپزخانه مینیمال

همیشه قرار دادن گلدان در هر فضایی همراه با حس خوب و افزایش شادابی محیط خواهد بود. آشپزخانه یکی از فضاهای خانه است که همه افراد خانواده دقایقی از روز را در این محیط سپری می‌کنند؛ بنابراین حفظ شادابی در عین سادگی یکی از نکات مهم برای دیزاین آشپزخانه به سبک مینیمال است.

برای قرار دادن گلدان از نکته‌های مهم در طراحی مینیمال استفاده کنید. برای مثال شلف یا طرح کابینت آشپزخانه روباز را برای ایجاد فضایی سبز به کار بگیرید. ازآنجایی‌که قصد اجرای دکوراسیون مینیمال را دارید، حتما به سادگی طرح گلدان‌ها توجه داشته باشید. همچنین در استفاده از گیاه زینتی برای دیزاین آشپزخانه اغراق نکنید تا فضا خسته‌کننده نشود.

قرار دادن گیاهان آپارتمانی؛ یکی از راهکارهای دکوراسیون سبک مینیمال 

نصب کابینت مینیمال و روباز؛ فضای آشپزخانه را به مینیمالیست نزدیک کنید

طرح، جنس و رنگ کابینت‌ها از مهم‌ترین فاکتورها برای نشان دادن سبک دکوراسیون آشپزخانه هستند. برای مثال کابینت‌های قهوه‌ای با کنده‌کاری نشان‌دهنده سبک کلاسیک و نئوکلاسیک هستند. در‌حالی‌که کابینت‌هایی با دستگیره استیل و طرح رویی یکنواخت، بیشتر در سبک‌های مدرن و مینیمال استفاده می‌شوند. برای دیزاین آشپزخانه به سبک مینیمال نیز باید کابینتی با همین تم طراحی انتخاب کنید. کابینت مینیمال کنده‌کاری ندارد و در طیف رنگی خنثی از جمله طوسی، بژ، سفید، کرمی و استخوانی طراحی ساخته می‌شوند. این کابینت‌ها دستگیره ساده دارند؛ البته در بعضی از مدل‌های کابینت مینیمال از دستگیره نیز استفاده نمی‌شود.

توجه داشته باشید که در طراحی آشپزخانه مینیمال فقط از یک مدل کابینت استفاده نمی‌کنیم. قفسه‌های چوبی بدون در و شلف های دیواری نیز در این سبک برای قرار دادن وسایل دکوراتیو، ایجاد سایه و ایجاد فضای خالی و متناقض کاربرد دارند. نکته‌های مربوط به طراحی کابینت های مینیمال در جدیدترین مدل کابینت آشپزخانه ام دی اف و پلی اورتان نیز رعایت شده است. رنگ‌بندی متنوع این کابینت‌ها گزینه‌های متعددی برای استفاده در سبک مینیمال در اختیارتان قرار خواهد داد.

رنگ‌آمیزی آشپزخانه؛ پالت رنگی خنثی با جزئیات رنگی فعال انتخاب کنید

پیش از انتخاب وسایل آشپزخانه و اجرای رنگ‌آمیزی دیوارها حتما پالت رنگی مینیمال موردعلاقه خود را انتخاب کنید. پالت رنگی مینیمال شامل طیف ملایمی از رنگ‌های مختلف و به‌ویژه رنگ‌های خنثی است. منظور از رنگ‌های خنثی طیف طوسی، کرم، بژ و سفید است. البته برای افزایش زیبایی فضا و ایجاد سایه روشن در آشپزخانه پیشنهاد می‌کنیم فقط از رنگ‌های خنثی استفاده نکنید. ادغام رنگ‌های ملایم مثل سبز یا آبی باعث از بین رفتن یکنواختی آشپزخانه می‌شود. به‌این‌ترتیب فضا در عین داشتن سبکی مینیمال، شادابی و هیجان را نیز منتقل می‌کند.

اگر تمایل دارید کمی گرمای فضای آشپزخانه را بیشتر کنید، از پالت‌های رنگی خنثی و ترکیب شده با رنگ‌های فعالی مثل نارنجی، زرد و قرمز استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های فعال در طیف رنگی تند را برای وسایل بزرگ آشپزخانه مینیمال مثل کابینت استفاده نکنید. شلف‌های دیواری، رنگ گلدان‌ها، لوستر، وسایل کوچک دکوراتیو و رومیزی ناهارخوری را در رنگ‌های فعال نصب کنید. در دکوراسیون آشپزخانه به سبک مینیمال از نمونه کابینت پلی اورتان در طیف اصلی پالت رنگی استفاده کنید. به‌این‌ترتیب برای استفاده از رنگ‌های گرم و فعال در جزئیات آشپزخانه راحت‌تر تصمیم‌گیری می‌کنید.

نصب کابینت‌های آبی یا سبز؛ راهکاری برای جلوگیری از یکنواختی آشپزخانه مینیمال

در نظر گرفتن فضای خالی؛ محیط آشپزخانه را خلوت نگه دارید

آشپزخانه مینیمال باید خلوت باشد؛ بنابراین در نظر گرفتن فضای ذخیره‌سازی از مهم‌ترین نکته‌های اجرای این سبک دکوراسیون به شمار می‌رود. نصب کابینت‌های دیواری و زمینی به ایجاد فضای ذخیره‌سازی مناسب کمک خواهد کرد. به این‌ترتیب نیازی به قرار دادن وسایل اضافی روی میز کار، اپن و میز ناهارخوری نیست. با ایجاد فضای ذخیره‌سازی بیشترین حجم اتاق خالی می‌شود که نشان‌دهنده سبک مینیمال است.

نصب کابینت‌هایی با رنگ خنثی و فضاسازی بالا؛ اولین گام برای پیاده‌سازی سبک مینیمال

هنگام اجرای سبک‌های مختلف دکوراسیون باید نکته‌های مختلفی مثل پالت رنگی، نوع نورپردازی و طرح وسایل دکوراتیو را در نظر بگیرید. این موارد از اصل‌های اساسی برای اجرای درست و اصولی تم‌های مختلف دکوراسیون به شمار می‌روند. سبک‌های مینیمال به دلیل سادگی و القای حس آرامش یکی از پرطرفدارترین تم‌های دیزاین خانه و آشپزخانه است.

برای دیزاین آشپزخانه سبک مینیمال به یک سری نکات اساسی مثل استفاده از پالت رنگی خنثی و ایجاد فضای خالی توجه داشته باشید. البته برای ایجاد تنوع و جلوگیری از یکنواخت شدن آشپزخانه مینیمال، حتما از جزئیات با رنگ‌های فعال استفاده کنید. علاوه‌بر این نکات، قفسه‌های روباز، گلدان و شلف دیواری را برای فضاسازی بهتر در سبک مینیمال به کار بگیرید. شما چه پیشنهادی برای دکوراسیون آشپزخانه به سبک مینیمال دارید؟ در قسمت کامنت‌ها با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آشپزخانه مینیمال؛ اصول طراحی و نکات کاربردی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به دکورین می‌باشد.

✖ بستن

دریافت مشاوره رایگان

با ما در تماس باشید

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.

نام نام خانوادگی
شماره تماس