۷ نکته مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

بررسی ۷ نکته مهم برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک در بلاگ دکورین

فضاهای کوچک، پتانسیل کمتری برای اجرای بی‌دردسر انواع سبک‌های دکوراسیون دارند؛ البته این به معنی کنار گذاشتن طراحی و اجرای ایده‌های متنوع برای آشپزخانه‌هایی با متراژ پایین نیست. بلکه باید از راهکارهای خلاقانه‌ و هوشمندانه‌تری برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک ایرانی استفاده کنید. با رعایت چند نکته ساده، طراحی آشپزخانه کوچک به‌راحتی و به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود. در این مقاله به بررسی ۷ نکته مهم برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک می‌پردازیم. بعد از مطالعه این مطلب به شما قول می‌دهیم، ایده‌های کاربردی برای افزایش دلبازی و جذابیت دیزاین آشپزخانه کوچک در اختیار خواهید داشت. 

۱. نور طبیعی؛ اولین نکته برای طراحی دلنشین آشپزخانه کوچک

تا جای ممکن از نور طبیعی برای آشپزخانه استفاده کنید؛ نور طبیعی فضا را دلنشین‌ و دلبازتر نشان می‌دهد. پنجره‌های آشپزخانه را با نصب وسایل بلند و قفسه‌ای چوبی مسدود نکنید. همچنین از پارچه‌های ساده و نازک برای نصب پرده روی پنجره آشپزخانه استفاده کنید. پرده‌هایی با ضخامت کم، بهترین انتخاب برای دیزاین آشپزخانه کوچک به شمار می‌روند. 

اگر در آشپزخانه، پنجره‌ای ندارید، از چند منبع نوری برای ایجاد نور ترکیبی و شبیه به نور طبیعی استفاده کنید. ترکیب نور سفید و زرد ایده‌ای عالی برای طبیعی به نظر رسیدن نورپردازی آشپزخانه است. برای اجرای نورپردازی در آشپزخانه از روش‌های مختلف مثل نصب لامپ‌های توکار استفاده کنید. بالای کابینت‌ها یکی از بهترین محل‌های قرار دادن لامپ توکار است. در هنگام سفارش ساخت کابینت، حتما این نکته را برای حفظ خلاقیت در نورپردازی و ایجاد نور طبیعی در محیط رعایت کنید. 

نورپردازی طبیعی؛ نکته‌ای مهم برای طراحی داخلی آشپزخانه کوچک

۲. چیدمان براساس مثلث طلایی؛ گامی مهم برای طراحی آشپزخانه کوچک

مثلث طلایی مهم‌ترین نکته در طراحی انواع آشپزخانه بزرگ و کوچک است. مثلث طلایی شامل چیدمان اصولی یخچال، گاز و سینک ظرفشویی به‌گونه‌ای است که دسترسی به هر‌یک به‌راحتی امکان‌پذیر باشد. اولین قدم در طراحی آشپزخانه، قرار دادن سه وسیله در راس‌های مثلث طلایی است؛ قرار دادن وسایل دیگر و نصب کابینت در مراحل بعدی باتوجه‌به محل قرارگیری مثلث طلایی تعیین می‌شود. در چیدمان مثلث کار آشپزخانه، گاز و یخچال باید در دورترین نقطه نسبت به یکدیگر قرار بگیرند تا تاثیر منفی بر عملکرد هم نداشته باشند.

در آشپزخانه‌های مستطیلی و خطی بهتر است سینک میان یخچال و گاز قرار بگیرد. البته در آشپزخانه‌های بزرگ‌تر محدودیت کمتری برای قرار دادن وسایل در بهترین شکل ممکن خواهید داشت. رعایت کردن اصل مثلث کار در آشپزخانه به افزایش کارآمدی چیدمان و همچنین جذابیت فضا کمک خواهد کرد. با در نظر داشتن مثلث آشپزخانه، طراحی کابینت آشپزخانه کوچک نیز راحت‌تر انجام می‌شود. توجه داشته باشید که هیچ مانع بلندی مثل کابینت‌های یک‌سره نباید بین دو راس مثلث کار در آشپزخانه قرار بگیرد. 

۳. استفاده از کابینت، راهکاری برای افزایش فضای نگهداری در آشپزخانه

یکی از نکته‌های مهم برای چیدمان فضاهای کوچک، ایجاد محیطی برای نگهداری و انبار کردن وسایل است. این کار با نصب قفسه و شلف‌های دیواری انجام می‌شود. کابینت‌های زمینی و دیواری هر دو مکان خوبی برای نگهداری وسایل آشپزخانه و جلوگیری از شلوغ به نظر رسیدن فضا به شمار می‌روند. 

نصب انواع کابینت شیشه‌ای و توکار، راهکاری ایده‌آل برای افزایش جذابیت فضا در عین ایجاد فضای نگهداری مطلوب به شمار می‌رود. کابینت‌ها امکان سفارشی‌سازی نیز دارند؛ این قفسه‌های چوبی برای هر فضایی شخصی‌سازی می‌شوند تا بیشترین بهره‌وری از فضاهای کوچک انجام شود. ممکن است قیمت روز کابینت با فرایند شخصی‌سازی کمی بیشتر از کابینت‌های معمولی باشد؛ بااین‌حال سفارشی کردن ابعاد کابینت، نکته‌ای مهم برای افزایش کاربری دکوراسیون آشپزخانه کوچک بدون اپن یا با اپن به شمار می‌رود. 

استفاده از کابینت؛ نکته‌ای مهم برای استفاده از پتانسیل آشپزخانه کوچک

۴. از رنگ‌های روشن برای بزرگ‌تر به نظر رسیدن آشپزخانه استفاده کنید

رنگ‌های روشنی مثل سفید، کرم، طوسی ملایم و بژ باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا خواهند شد. معمولا انتخاب رنگ برای فضاهای کوچک با حساسیت‌های بیشتری انجام می‌شود. رنگ سفید به‌ویژه با بلندتر نشان دادن سقف، انتخابی مناسب برای طراحی آشپزخانه بدون اپن و کوچک به شمار می‌رود. علاوه‌بر این، اگر منبع نور طبیعی در آشپزخانه وجود نداشته باشد، رنگ سفید به روشن‌تر دیده شدن فضا کمک خواهد کرد. 

البته استفاده از رنگ‌های روشن در آشپزخانه نیز باید اصولی انجام شود. استفاده مفرط از رنگ روشن باعث سرد و بی‌روح به نظر رسیدن فضا خواهد شد. ازاین‌رو از رنگ‌های دیگر برای افزایش جذابیت و گرمای محیط آشپزخانه استفاده کنید. برای مثال رنگ قهوه‌ای تا کرم تیره در کابینت کلاسیک یکی از راهکارهایی است که علاوه‌بر افزایش فضای نگهداری در آشپزخانه، به گرم‌تر به نظر رسیدن فضا نیز کمک خواهد کرد. 

رنگ‌آمیزی دیوار در طیف روشن؛ نکته‌ای برای دیزاین آشپزخانه های کوچک

۵. اکسسوری‌های اضافی را داخل آشپزخانه نگه‌داری نکنید

بیشترین فضای آشپزخانه کوچک را به قرار دادن وسایل ضروری و کاربردی اختصاص دهید. اگر از وسیله برقی مثل هواپز یا غذاساز برای هفته‌ها استفاده نمی‌کنید، این وسایل کم‌کاربرد را به انباری انتقال دهید. طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک با قرار دادن وسایل غیرضروری متعدد، کمی مشکل است.

نصب انواع کابینت زمینی و دیواری راهکاری ایده‌آل برای فضاسازی به شمار می‌رود. معمولا در طراحی همه آشپزخانه‌های کوچک، دسترسی به قفسه‌های خاصی از کابینت، کمی دشوار است؛ این قفسه‌ها را برای نگهداری وسایل کم‌کاربرد اختصاص دهید. برای مثال یک طبقه خاص از گوشه‌ای‌ترین قسمت کابینت را برای نگهداری وسایل غیرضروری استفاده کنید. 

نصب شلف دیواری؛ راهکاری برای فضاسازی در دکوراسیون آشپزخانه کوچک و مدرن

۶. نصب شلف‌های دیواری؛ از هر فضایی برای نگهداری وسایل استفاده کنید

در طراحی فضای آشپزخانه، معمولا قسمت‌هایی از دیوار در فرایند اجرای دکوراسیون نادیده گرفته می‌شوند. برای مثال دیوار کنار اپن، دیوار بالای سینک و اجاق گاز و گوشه‌های دیوار آشپزخانه، فضای خوبی برای نصب انواع شلف‌های دیواری هستند. شلف‌های دیواری در ابعاد و رنگ‌های متنوع قابل سفارش هستند تا بیشترین بهره‌‌وری از فضاهایی با متراژ پایین را داشته باشید. 

شلف‌ها مکان خوبی برای نگهداری وسایل سبک نیز به شمار می‌روند. همچنین امکان قرار دادن گلدان روی شلف‌ها برای دلباز و روشن‌تر شدن فضا وجود دارد. برای انتخاب بهترین شلف و برای استفاده حداکثری از پتانسیل‌های آشپزخانه کوچک، از نصاب کابینت مشاوره بگیرید. متخصصین حوزه طراحی و نصب کابینت، بهترین مشاور برای اجرای طراحی کابینت مناسب برای متراژهای مختلف هستند. 

نصب کابینت و قفسه‌هایی با شکل متنوع؛ راهکاری برای افزایش جذابیت آشپزخانه

۷. از المان‌های طبیعی برای طراحی آشپزخانه کوچک استفاده کنید

آشپزخانه‌های کوچک گنجایش کمتری نسبت به اتاق‌های دیگر برای قرار دادن وسایل دارند. ازاین‌رو با استفاده از وسایل چوبی و گلدان، فضایی دلنشین را در آشپزخانه ایجاد کنید. ترکیب شلف‌های چوبی و گلدان‌های روی این قفسه‌ها، انتخابی عالی برای افزایش جذابیت فضای آشپزخانه کوچک به شمار می‌رود. به‌طورکلی وسایل چوبی یا طرح چوب مثل میز، کابینت، شلف و قفسه باعث زیباتر شدن و افزایش حس طراوت محیط خواهند شد. 

جدیدترین دکوراسیون آشپزخانه کوچک آپارتمانی با استفاده از المان‌های طبیعی مثل گلدان

نصب سفارش کابینت و قفسه‌های متنوع؛ راهکاری جامع برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

در این مقاله به بررسی ۷ نکته کلیدی برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک پرداختیم. آشپزخانه های کوچک به دلیل داشتن متراژ پایین، محدودیت بیشتری برای اجرای طراحی دارند؛ برای دیزاین آشپزخانه کوچک از راهکارهایی مثل نصب کابینت شخصی‌سازی شده استفاده کنید. انتخاب کابینت در ابعادی متناسب با متراژ آشپزخانه، اصلی مهم و ساده برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک آپارتمانی به شمار می‌رود. 

برای ایجاد تنوع در آشپزخانه کوچک، از انواع مدل‌های کابینت استفاده کنید. شلف‌های دیواری، رومیزی، کابینت‌های شیشه‌ای، دیواری و زمینی باعث ایجاد فضاهای متنوع برای نگهداری وسایل در دکوراسیون آشپزخانه کوچک به شمار می‌روند. اگر ایده‌ای برای استفاده از راهکارهای کلیدی تزیین آشپزخانه کوچک دارید، با ما و سایر کاربران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “۷ نکته مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به دکورین می‌باشد.

✖ بستن

دریافت مشاوره رایگان

با ما در تماس باشید

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.

نام نام خانوادگی
شماره تماس