چیدمان کابینت آشپزخانه با 8 روش جدید و کاربردی

8 روش چیدمان کابینت آشپزخانه در مجله دکورین

آیا شما هم از به‌هم‌ریختگی کابینت‌های آشپزخانه خسته شده‌اید؟ آیا به دنبال روش‌هایی برای نظم‌دادن به طرز چیدمان کابینت آشپزخانه هستید؟ یکی از اصول چیدمان کابینت آشپزخانه، دسته‌بندی وسایل است. با دسته‌بندی درست در هر کابینت، وسایلی که به یکدیگر مربوط هستند باقی خواهند ماند. استفاده از برخی وسایل و ترفندها در آشپزخانه به شما کمک می‌کند تا بتوانید نظم بهتری ایجاد کنید و وسایل را بهتر بچینید. باتوجه‌به راه‌حل‌ها در این مقاله به ۸ روش ساده می‌توانید نظم زیادی در آشپزخانه ایجاد کرده و بهترین چیدمان وسایل داخل کابینت را داشته باشید.

1.‌ خداحافظی با وسایل اضافه در آشپزخانه؛ فضا را برای خودتان باز کنید

در آشپزخانه به‌اندازه کافی وسیله زیر و درشت وجود دارد. زمانی که وسایل اضافی یا بدون کاربرد را نگه‌داریم، نیاز به فضای بیشتری خواهیم داشت و آشپزخانه را شلوغ و نامرتب نمایش می‌دهد. قدم اول در ایجاد نظم، جابه‌جاکردن همین وسایل اضافی و آزادکردن برخی فضاهای اشغال شده است. خارج‌کردن وسایل اضافی بهتر است هر ۶ ماه یک‌بار انجام شود. قبل از آن که وسایل ضروری و موردنیاز را سر جایشان قرار دهید، می‌توانید داخل کابینت را نظافت و در صورت نیاز سم‌پاشی کنید.

2. تفکیک ظروف؛ اصلی‌ترین مرحله در چیدمان اصولی کابینت آشپزخانه

مهم‌ترین قدم هنگام چیدمان اصولی آشپزخانه، تفکیک و دسته بندی وسایل است. این تفکیک براساس میزان استفاده انجام می‌شود. برای مثال ظرف‌های دم‌دستی از سرویس مهمان یا بر اساس نوع کاربر تفکیک مواد خوراکی و ادویه از شوینده و محصولات بهداشتی بسیار ضروری است. قرار گرفتن مواد خوراکی در کنار محصولات بهداشتی علاوه بر ایجاد بی‌نظمی در آشپزخانه، از لحاظ سلامت و بهداشت نیز توصیه نمی‌شود.

دسته‌بندی نادرست، ایجاد بی‌نظمی در چیدمان کابینت آشپزخانه

3.‌ کابینت‌های کشودار؛ ترفندی برای استفاده بیشتر از فضای موجود

کشوی کابینت، بهترین فضا برای ذخیره‌سازی وسایل آشپزخانه و آشپزی است. کابینت‌های کشودار این امکان را به شما می‌دهند تا در یک آشپزخانه کوچک، دیگر محدودیت جا برای وسایل خود نداشته باشید. امروزه انواع کشو در سایز و ابعاد مختلف طراحی و اجزا می‌شود؛ زیرگاز، پاخور کابینت، کنار یخچال و گوشه کابینت همگی فضاهایی هستند که دسترسی به آن سخت است و استفاده از کشو در این فضاها دسترسی آن را ساده می‌کند.

اگر به استفاده از کابینت کشودار علاقه‌مند شده‌اید، با جستجو سایت کابینت آشپزخانه به صورت آنلاین  یا مراجعه حضوری در مورد نحوه استفاده از کشو در آشپزخانه شما و هزینه‌های آن با متخصصین این حوزه مشورت کنید.استفاده از کشو‌های ریل ساچمه‌ای و ریل های آرام‌بند همچنین نوع متریال مورد استفاده برای ساخت کشو، هزینه‌ها را افزایش می‌دهد؛ اما به استفاده بهتر شما از فضای موجود در آشپزخانه کمک می‌کند.

کشوهای عمیق؛ ترفندی برای استفاده بیشتر از فضای موجود

4.‌ قفسه‌های قابل تنظیم؛ روشی پویا برای ایجاد نظم

قفسه‌های قابل تنظیم به شما امکان می‌دهند تا فضای کابینت‌ها را متناسب با نیاز خود تنظیم کنید. از این قفسه‌ها می‌توانید برای نگهداری انواع وسایل از جمله ظروف، ادویه جات، مواد غذایی و غیره استفاده کنید. با گذر زمان ممکن است بخواهید جای وسایل را تغییر دهید یا به‌طورکلی برخی وسایل را عوض کنید؛ در این شرایط استفاده از قفسه‌های قابل تنظیم باعث می‌شود بتوانید بهترین چیدمان را با وسایل جدید داخل کابینت داشته باشید.

انواع مختلفی از قفسه‌های قابل تنظیم در بازار وجود دارد. انتخاب رنگ و نوع این قفسه‌ها مانند پاسخ به سوال کابینت های گلاس چه رنگی خوبه، به سلیقه، کاربرد، محل استفاده و رنگ کابینت‌های شما بستگی دارد.

5.‌ قلاب‌ و گیره‌؛ روشی برای استفاده از در کابینت

امروزه بیشتر کابینت‌هایی که در خانه‌ها وجود دارد، کابینت ام دی اف است. در کابینت‌های MDF طوری است که می‌توان روی آن  چه از طرف داخل و چه از طرف بیرون وسایلی آویزان کرد. این ترفند باعث می‌شود تا محیط‌های غیر قابل استفاده را به فضایی برای قرار دادن وسایل کوچک تبدیل کرد. استفاده از قلاب و گیره، یک نمونه استفاده از فضای پشت در کابینت است. می‌توانید از قلاب‌ها و گیره‌ها برای نگهداری وسایلی مانند حوله، دستمال، کفگیر و ملاقه، ادویه جات و غیره استفاده کنید یا به‌عنوان مثال می‌توانید درهای قابلمه که همیشه دردسرساز هستند یا دم‌کنی‌ها را به وسیله ابزارهایی، از قسمت داخلی درب کابینت‌ها آویزان کنید.

6.‌ تقسیم‌کننده‌ها؛ بهترین ابزار چیدمان آشپزخانه کوچک

استفاده از تقسیم کننده یا نظم دهنده‌ها فقط به کمد لباسی ختم نمی‌شود. با کمک نظم دهنده‌ها می‌توان به وسایلی مانند سرویس قاشق و چنگال یا سرویس ادویه نظم بخشید. برخی کابینت‌سازان خودشان این پیشنهاد را مطرح می‌کنند یا اگر بخواهید، در هنگام ساخت کابینت، این نظم دهنده‌ها را برای‌تان نصب می‌کنند که تاثیری روی قیمت کابینت ندارد؛ اما قابل جابه‌جایی نیستند. اگر به دنبال تقسیم‌کننده کشو و کابینت هستید که بتوان محل آن را تغییر داد، بهتر است از نظم دهنده‌های موجود در بازار استفاده کنید.

نظم دهنده‌ها، بهترین ابزار ایجاد نظم داخل کابینت آشپزخانه

7.‌ قفسه‌های دیواری؛ برای آنان که به فضای بسیار نیاز دارند

جذاب‌ترین طرح کابینت آشپزخانه، استفاده از قفسه‌های دیواری یا کابینت‌های بلند است. قفسه‌های دیواری فضای زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند و به آشپزخانه شما ظاهری مدرن می‌بخشند. اگر در زمان دسته بندی، گروهی بزرگ از ظروف یا وسایل داشتید، قفسه‌های دیواری محلی مناسب برای جا دادن یک دسته بزرگ است .

کابینت‌های بلند، بیشترین فضا برای قرار دادن وسایل

8.‌ قفسه‌های فلزی؛ راهکاری برای استفاده روی کابینت

برخی ظروف و وسایل در آشپزخانه بسیار پرکاربرد هستند؛ به‌طوری‌که شما روزانه چندین بار به آن‌ها نیاز دارید. استفاده از قفسه‌های فلزی که روی کابینت‌ها قرار می‌گیرند، راه حلی برای قرار دادن این ظروف پرکاربرد است. انتخاب قفسه‌ای زیبا و مطابق با سبک آشپزخانه باعث می‌شود کاربردی بودن و زیبایی را در کنار هم داشته باشید.

با طراحی درست، بهترین استفاده را از فضا ببرید

در این مقاله 8 ترفند و راهکار برای چیدمان کابینت آشپزخانه معرفی کردیم. استفاده از این روش‌ها به ایجاد نظم در آشپزخانه و دسترسی راحت‌تر به ظروف و وسایل منجر می‌شود. استفاده از کشوهای عمیق و کابینت‌های ایستاده در زمان ساخت کابینت و قلاب و گیره، نظم دهنده و قفسه‌های فلزی برای استفاده بهینه‌تر از فضا، چند راهکار پیشنهادی است. از آنجایی که در آشپزخانه وسایل و ظروف زیاد در دسته بندی‌های مختلف وجود دارد، یک کابینت‌ساز ماهر با توجه به ابعاد آشپزخانه، تلاش می‌کند بهترین استفاده را از فضا داشته باشد تا وسایل نیز به زیبایی در آشپزخانه جا بگیرند. مجموعه دکورین با طراحی 3 بعدی به شما کمک می‌کند تا بهترین کابینت‌ را در آشپزخانه با توجه به نیاز داشته باشید. برای سفارش می‌توانید به صفحه مربوطه در سایت مراجعه کنید.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “چیدمان کابینت آشپزخانه با 8 روش جدید و کاربردی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به دکورین می‌باشد.

✖ بستن

دریافت مشاوره رایگان

با ما در تماس باشید

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.

نام نام خانوادگی
شماره تماس