نورپردازی آشپزخانه؛ راهنمای کامل برای فضایی روشن و کاربردی

بررسی نورپردازی آشپزخانه در بلاگ دکورین

اجرای نورپردازی به‌سادگی نصب یک لوستر با لامپ‌های یک‌رنگ نیست. نورپردازی در همه اتاق‌های خانه نیاز به رعایت کردن اصولی دارد تا بهترین شکل از اتاق به نمایش گذاشته شود. این قاعده در‌مورد آشپزخانه نیز صدق می‌کند. ازآنجایی‌که کار آشپزی و شستشو در این فضای خانه انجام می‌شود، نورپردازی از اهمیت بالایی برای ایجاد فضایی مناسب برخوردار است. علاوه‌بر این، اجرای نورپردازی به بزرگ یا بلندتر نشان دادن سقف‌های آشپزخانه نیز کمک خواهد کرد. در این مقاله به بررسی اصول نورپردازی این فضا می‌پردازیم. فقط چند دقیقه از وقتتان را به مطالعه این مطلب کاربردی برای آشنایی با بهترین راهکارهای طراحی نورپردازی آشپزخانه کوچک و بزرگ اختصاص دهید.

استفاده از چند منبع نوری؛ اولین اصل برای اجرای نورپردازی آشپزخانه

ایده‌های نورپردازی در آشپزخانه بخش مهمی از هر طرح طراحی موفقی است. ترکیب منابع نوری مختلف برای دیزاین آشپزخانه باعث افزایش تطبیق‌پذیری این فضا می‌شود. منظور از افزایش تطبیق‌پذیری، راحت‌تر شدن دکوراسیون آشپزخانه بر‌اساس سبک‌های مختلف است.

با اجرای نورپردازی متنوع راهکار بهتری برای نصب وسایل آشپزخانه دارید. در این صورت نیازی نیست که سایر وسایل مهم این اتاق مثل کابینت را بر‌اساس متراژ آشپزخانه انتخابی کنید. برای مثال کابینت‌های سفید و روشن برای آشپزخانه‌های کوچک کاربردی هستند. در‌حالی‌که با اجرای نورپردازی ترکیبی نیازی به نگرانی در‌مورد رنگ کابینت برای آشپزخانه کوچک نیست.

استفاده از چند منبع نوری؛ راهکاری برای دیزاین آشپزخانه

با اجرای نورپردازی متنوع، انعطاف‌پذیری آشپزخانه را افزایش دهید

هرچه میزان فعالیت در آشپزخانه متنوع‌تر باشد، نورپردازی نیز باید انعطاف‌پذیرتر انجام شود. منظور از میزان فعالیت این است که آشپزخانه علاوه‌بر محلی برای پخت غذا، مکانی برای سرو وعده‌های غذایی، پختن کیک و شیرینی و قرار دادن ماشین لباسشویی نیز باشد. در اینصورت باید علاوه‌بر اجرای نورپردازی کارآمد، به دلنشین بودن فضا نیز توجه کافی داشته باشید.

با در نظر داشتن کارایی آشپزخانه، استفاده از اصول چیدمان کابینت آشپزخانه راحت‌تر انجام می‌شود. با در نظر داشتن نوع فعالیت‌ها در آشپزخانه برای برجسته کردن برخی از بخش‌های دکوراسیون اقدام کنید. برای مثال به‌منظور صمیمی‌تر کردن فضا از قفسه‌بندی‌های روباز برای دیزاین آشپزخانه استفاده کنید.

لایه‌بندی نورپردازی؛ نکته‌ای برای دکوراسیون کم‌نقص آشپزخانه

نورپردازی لایه‌ای نه‌تنها حال و هوای آشپزخانه را بهبود می‌بخشد، بلکه باعث افزایش جذابیت این اتاق نیز خواهد شد. نورپردازی آشپزخانه باید به‌ نحوی باشد که کارهای مختلف از جمله خرد کردن سبزی و تزیین سالاد به‌راحتی در این فضا انجام شود. همچنین باید توجه داشته باشید که آشپزخانه محل تردد همه اعضای خانواده با بازه‌های سنی مختلف است؛ بنابراین ممکن است برخی از منابع نوری با طیف مشخص برای دید افراد مسن‌تر مناسب نباشند.

با نورپردازی لایه‌ای این نکته نیز در نظر گرفته خواهد شد. همچنین نصب سایر وسایل آشپزخانه نیز باعث ایجاد سایه روشن و افزایش جذابیت فضا می‌شود. برای مثال نصب کابینت در فضایی با طیف رنگی نور زرد کم‌رنگ آشپزخانه‌ها معمولاً باید شامل وظایف، حالت، لهجه و روشنایی تزئینی باشند. نورپردازی زرد، سفید و نارنجی زیبایی بیشتری در مقایسه با استفاده از یک منبع نوری خواهد داشت.

استفاده از لامپ‌های رومیزی؛ راهکاری برای افزایش جذابیت فضا

توجه به دمای اتاق؛ نورپردازی بر سرد یا گرم بودن آشپزخانه اثر دارد

اگر آشپزخانه شما به سیستم گرمایشی مناسبی دسترسی ندارد، از رنگ زرد بیشتری برای نورپردازی استفاده کنید. نور زرد و نارنجی در مقایسه با نور سفید و طوسی گرمای بیشتری را به محیط القا می‌کنند. احتمالا این حس را نیز شما در فضاهای مختلف تجربه کرده باشید. با ورود به سالن‌هایی با نورپردازی زرد رنگ، اتاق گرم‌تر به نظر می‌رسد. این نکته برای انتخاب رنگ دیوارها، قفسه های تزیینی و انواع کابینت مثل کابینت وکیوم نیز در نظر گرفته می‌شود.

برای ایجاد فضایی گرم در عصر، چراغ‌هایی را انتخاب کنید که می‌توانند از حالت سرد به گرم تبدیل شوند. نوری که در آشپزخانه انتخاب می‌کنید باید کاربردی باشد.

استفاده از نورپردازی زرد‌رنگ؛ روشی برای افزایش گرمای محیط

آشپزخانه را بیش از حد روشن نکنید

در هنگام دکوراسیون و اجرای نورپردازی آشپزخانه به این نکته توجه داشته باشید که نباید در استفاده از هیچ منبع نوری اغراق کنید. استفاده بیش از حد از یک رنگ منجر به خسته کننده شدن محیط می‌شود. همچنین ممکن است تعادل میان ویژگی‌های مختلف مثل تعادل میان گرما و سرمای محیط را بر هم بزند.

در آشپزخانه‌های با پلان باز بزرگ، نورپردازی با برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند با تکان یک سوئیچ، محیط را از محیطی برای آشپزی در روز به فضای جذاب مهمانی شام تبدیل کند. برای مناطق ناهارخوری، یک ترفند خوب نصب یک سقف پایین با نور نوار LED است تا سقف را به‌طور نامرئی روشن و درخشندگی پنهان ایجاد کند. همچنین چراغ‌های کوچکی را در امتداد صفحه ضربه‌ای کابینت‌های زمینی اضافه کنید تا در شب نوری جذاب ایجاد کنید. از نوار LED برای دیزاین کابینت های گلاس نیز می توانید استفاده کنید. این کار باعث ایجاد سایه روشن در محیط اتاق خواهد شد.

هم‌پوشی سایه‌ها در آشپزخانه؛ یکی از نکته‌های مهم برای دیزاین این فضا

نورپردازی آشپزخانه باید از ایجاد سایه‌های ناخوشایند پیشگیری کند. هر جا نوری هست، سایه‌ای نیز هست؛ بنابراین شیوه‌ی نورپردازی آشپزخانه باید سایه‌ها را در بهترین شکل ممکن، جهت‌دهی کند تا زیبایی و رقص سایه‌ها و نورها در آشپزخانه جذاب به نظر برسد. برای این‌کار به جای استفاده از منبع نوری متمرکز در آشپزخانه، از منابع نوری پراکنده و متعدد استفاده کنید. برای درک بهتر موضوع، باید گفت به جای استفاده از یک یا دو لوستر بزرگ، از هالوژن‌های کوچک که در سرتاسر آشپزخانه پخش هستند، استفاده کنید.

نورپردازی اصولی آشپزخانه؛ عاملی برای برجسته کردن زیبایی‌های این فضا

نورپردازی آشپزخانه فقط برای روشن کردن این فضا نیست. نورپردازی تاثیر بسیاری بر پوشاندن نقص آشپزخانه دارد. نحوه نورپردازی عاملی تاثیرگذار در آشپزخانه‌های کوچک و فاقد پنجره است، اما از تاثیر آن در آشپزخانه‌های بزرگ و جادار نیز نمی‌توان غافل شد. وجود نور کافی یکی از مهم‌ترین ارکانی است که باید در هر آشپزخانه‌ای و با هر ابعاد و اندازه‌ای، مد نظر قرار دهید.

با انتخاب یک نورپردازی مناسب چهره‌ آشپزخانه را تغییر می‌دهید؛ در‌عین‌حال بسیاری از زیبایی‌ها و محاسن آن را برجسته خواهید کرد. علاوه بر این، جهت زاویه‌ تابش نور، تاثیر بسیار مهمی در نشان دادن لکه‌های کثیفی و چربی باقی‌مانده روی کابینت‌ها دارد؛ بنابراین با سیستم نورپردازی حرفه‌ای می‌توان بسیاری از معایب را پوشش داد. شما چه پیشنهادی برای نورپردازی آشپزخانه مدرن دارید؟ با ما و سایر کاربران در قسمت کامنت ها به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نورپردازی آشپزخانه؛ راهنمای کامل برای فضایی روشن و کاربردی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به دکورین می‌باشد.

✖ بستن

دریافت مشاوره رایگان

با ما در تماس باشید

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.

نام نام خانوادگی
شماره تماس