راهنمای انتخاب رنگ آشپزخانه؛ بهترین رنگ از نظر روانشناسی!

بررسی راهنمای انتخاب رنگ آشپزخانه در بلاگ دکورین

انتخاب پالت رنگی برای دیزاین آشپزخانه یکی از هیجان‌انگیزترین و در عین حال سخت‌ترین مراحل طراحی این فضا به شمار می‌رود. نکته کلیدی در درک اینکه چگونه رنگ‌ها بر احساسات و حالات تأثیر می‌گذارد در روانشناسی رنگ‌ها نهفته است. هنگامی که با اصول تئوری انتخاب رنگ آشپزخانه بر اساس روانشناسی آشنا شوید، تعیین بهترین پالت رنگی این فضا چندان دشوار نخواهد بود. در این مقاله به بررسی نکات کلیدی برای انتخاب بهترین رنگ آشپزخانه می‌پردازیم. مطالعه این مطلب به شما در تعیین بهترین پالت رنگی که همزمان زیبایی و حس آرامش را القا می‌کند، کمک خواهد کرد.

رنگ آشپزخانه؛ فاکتوری موثر بر بزرگ یا کوچک دیده شده این فضا

انتخاب رنگ روشن به ویژه برای کسانی که آشپزخانه کوچکی دارند مفید خواهد بود. رنگ‌ها بر نحوه درک مغز ما از فضا تاثیرگذار هستند؛ این المان مهم به شکلی مغز ما را فریب می‌دهد تا فضا بزرگ‌تر یا کوچک‌تر دیده شود. رنگ‌های روشن سقف را بلندتر و فضا را بزرگ‌تر نشان خواهد داد؛ در مقابل پالت رنگی از طیف تیره بر کوچک نشان دادن فضا بسیار موثر است. به کارگیری رنگ‌ها برای فریب ذهن از درک متراژ فضا یکی از قدیمی‌ترین ترفندها در دکوراسیون خانه به شمار می‌رود.

علاوه‌بر رنگ‌های تیره، استفاده از پالت رنگی متضاد نیز باعث کوچک‌تر شدن فضا خواهد شد. استفاده از طیف رنگی متنوع منجر به ایجاد سایه در آشپزخانه می‌شود. اگر می‌خواهید فضای آشپزخانه خود را بزرگ‌تر نشان دهید، باید رنگ‌های کف، پیشخوان و کابینت خود را متناسب با رنگ دیوار انتخاب کنید. ازاین‌رو طراحی کابینت آشپزخانه کوچک معمولا رنگی در طیف فضای کلی دکوراسیون آشپزخانه انجام می‌شود.

استفاده از رنگ سفید؛ بهترین رنگ برای آشپزخانه کوچک

استفاده از رنگ‌های پایه و خنثی را برای دیزاین آشپزخانه فراموش نکنید

درک تئوری استفاده از رنگ‌ها بهترین راهنما در انتخاب پالت رنگی آشپزخانه به شمار می‌رود. این دانش به شما در تعیین رنگ پایه برای رنگ‌آمیزی آشپزخانه کمک خواهد کرد. معمولا رنگ‌های پایه از دسته رنگ‌های خنثی مثل طوسی، کرم، بژ، سفید و استخوانی انتخاب می‌شود؛ این رنگ‌ها به دلیل اینکه با بیشتر رنگ‌های دیگر همخوانی دارند و حس شدیدی را منتقل نمی‌کنند، بهترین انتخاب برای دیزاین پایه‌ای آشپزخانه شناخته می‌شوند.

کاربرد راحت و گسترده رنگ‌های خنثی باعث افزایش استفاده از این رنگ‌ها در طراحی المان‌های مختلف آشپزخانه مثل طراحی انواع کابینت جدید شده است. برای افزایش گرمای محیط در کنار رنگ‌های خنثی از طیف گرم نیز استفاده کنید. برای مثال اگر دیوارهای آشپزخانه به رنگ کرم، استخوانی یا سفید است، قرار دادن میز ناهارخوری با طرح چوب انتخاب مناسبی به شمار می‌رود.

رنگ‌های خنثی؛ بهترین انتخاب برای رنگ آشپزخانه شیک

استفاده از رنگ‌های خنثی؛ انتخابی که از مد نمی‌افتد

انتخاب یک رنگ متفاوت و مد روز همیشه گزینه‌ای وسوسه‌کننده به شمار می‌رود. بااین‌حال بهتر است همیشگی بودن رنگ‌های خنثی را در نظر بگیرید. منظور از همیشگی بودن این است که رنگ‌های خنثی هیچ موقع از مد نمی‌افتند. همیشه زیبا، جذاب و رنگی ایده‌آل برای اجرای انواع دکوراسیون آشپزخانه به شمار می‌روند.

به‌طورکلی پیشنهاد می‌کنیم از رنگ‌های خنثی برای دیزاین پایه‌ای آشپزخانه استفاده کنید. اگر می‌خواهید کمی نشاط و هیجان را نیز به فضای آشپزخانه بیاورید، از رنگ‌های جذاب، متفاوت و مطابق مد روز برای وسایل کوچک آشپزخانه استفاده کنید. برای مثال از طرح کابینت جدید با رنگ‌های آجری و قهوه‌ای با تناژ قرمز برای افزایش هیجان محیط استفاده کنید.

انتخاب رنگ‌های آرامش بخش؛ تعیین پالت رنگ آشپزخانه به کمک روانشناسی

آشپزخانه یکی از فضاهای خانه است که معمولا افراد خانواده زمان نسبتا طولانی برای صرف غذا، آشپزی و نظافت را در آن می‌گذرانند. باتوجه‌به این نکته باید از رنگ‌های آرامش‌بخش برای طراحی آشپزخانه استفاده کنید. یکی از بهترین مثال‌‌ها برای این نکته، استفاده از رنگ سبز، آبی و سبز‌آبی است. این رنگ‌ها چشم را خسته نمی‌کنند، زیبا هستند و باعث ایجاد تعادل در فضای آشپزخانه می‌شوند.

برای افزایش زیبایی محیط و حفظ تعادل استفاده از رنگ‌های خنثی و متضاد از رنگ سبز در کنار کابینت پولیشی با رنگ سفید استفاده کنید. سبز یکی از بهترین ایده‌های برای انتخاب رنگ دیوار آشپزخانه با کابینت سفید به شمار می‌رود. البته به کار بردن این نکته رنگ‌آمیزی آرامش بخش به ترکیب سبز و سفید ختم نخواهد شد. ایده‌های بسیاری با در نظر داشتن پالت‌های رنگی متنوع در فضای وب وجود دارد.

استفاده از رنگ سبز؛ بهترین رنگ دیوار آشپزخانه با کابینت سفید

رنگ آشپزخانه بر خلق‌وخو و میزان اشتها تاثیرگذار است

یکی از ترفندهای شناخته شده در طراحی داخلی، انتخاب رنگ‌ها برای برانگیختن حالات خاص است. در ادامه این بخش به بررسی چند رنگ محبوب برای دیزاین آشپزخانه به‌همراه حسی که ایجاد می‌کنند، آورده شده است.

  • قرمز باعث ایجاد اشتیاق و انرژی می‌شود: دیدن یک دیوار قرمز ضربان قلب و انرژی را افزایش می‌دهد. البته این نوع انرژی همیشه از جنبه مثبت نیست و گاهی تنش و عصبانیت را نیز به افراد القا می‌کند. به‌این‌ترتیب از رنگ قرمز در المان‌های کوچک مثل بخشی از کابینت، رومیزی و قابلمه در دیزاین آشپزخانه استفاده می‌شود.
  • آبی، رنگی آرامش بخش: رنگ‌های آبی ما را به یاد اقیانوس و آسمان می‌اندازند؛ این رنگ ممکن است باعث ایجاد حس خواب‌آلودگی نیز بشود. در آب‌و‌هوای گرم، استفاده از کاشی‌های آبی در آشپزخانه حس خنک‌تری به فضا می‌دهد.
  • سبز؛ رنگی برای افزایش طراوت محیط: سبز حس طبیعت را به افراد منتقل می‌کند؛ این رنگ ناخودآگاه ما را به فکر غذاهای سالم و مغذی می‌اندازد. به همین دلیل رنگ سبز انتخابی محبوب در آشپزخانه‌ها است.
  • زرد؛ رنگی شاد و پرانرژی: رنگ زرد بخش تحلیلی مغز را تحریک می‌کند؛ بسیاری از رستوران‌های فست فود دیوارهای زرد دارند؛ این رنگ باعث افزایش انرژی و اشتهای افراد می‌شود. بااین‌حال اگر به صورت اغراق‌آمیز استفاده شود، باعث احساس ناراحتی در افراد خواهد شد.

ادغام کردن پالت‌های رنگی مختلف در یک اتاق هیچ اشکالی ندارد؛ نکته‌ای که اهمیت دارد این است که نتیجه نهایی نباید خسته‌کننده و اغراق‌آمیز باشد. درصورتی‌که قصد استفاده از چند رنگ با تناژ پررنگ را دارید، همه عناصر دکوراتیو در آشپزخانه مثل پلی اورتان کابینت، فرش، میز و حتی مگنت آشپزخانه را نیز در نظر بگیرید.

رنگ‌های آرامش‌بخش؛ انتخابی مناسب برای تعیین رنگ آشپزخانه از نظر روانشناسی

در نظر گرفتن نورپردازی؛ نکته‌ای مهم برای انتخاب رنگ آشپزخانه

یک رنگ در انواع مختلف شدت‌های پخش نور به‌شدت متفاوت به نظر می‌رسد. به همین دلیل بسیار مهم است که هنگام انتخاب رنگ برای آشپزخانه به نحوه نورپردازی، منابع نور و رنگ لامپ‌ها توجه کنید. برای مثال آشپزخانه‌ای با پنجره‌های بزرگ و نور طبیعی در سایه‌ای از رنگ‌های تیره‌تر زیبا به نظر می‌رسد.  پیش از انتخاب رنگ آشپزخانه، حتما نمونه‌ای از اجرای این رنگ‌آمیزی را برای مشاهده تناسب با نورپردازی بررسی کنید.

نکات مهم در انتخاب رنگ آشپزخانه از نظر روانشناسی

نکات تکمیلی مهمی در انتخاب رنگ آشپزخانه وجود دارد که در این بخش به شرح آن‌ها می پردازیم. با در نظر داشتن این نکته‌های کلیدی بهترین انتخاب را برای دیزاین آشپزخانه خواهید داشت. از رنگ‌های گرم و سرد در کنار یکدیگر استفاده کنید. هرچند که نباید به کار بردن رنگ‌ها با تن متفاوت اغراق‌آمیز باشد؛ بااین‌حال استفاده متعادل از هر دو طیف رنگی باعث افزایش جذابیت فضا و متعادل به نظر رسیدن آشپزخانه خواهند شد.

از رنگ‌هایی با تناژ ملایم تا پررنگ برای رنگ‌آمیزی آشپزخانه استفاده کنید. این نکته را در نظر بگیرید که ایجاد فضایی کاملا روشن با استفاده از رنگ‌های ملایم و فضایی کاملا تیره باعث کاهش جذابیت و کاربری آشپزخانه خواهد شد. یکنواختی انتخاب رنگ چشم را بعد از مدت کوتاهی خسته می‌کند. به این‌ترتیب به سایه روشن رنگ‌ها برای انتخاب رنگ آشپزخانه از نظر روانشناسی دقت داشته باشید.

انتخاب رنگ کابینت و وسایل؛ مرحله‌ای مهم برای رنگ‌آمیزی آشپزخانه شیک

انتخاب رنگ آشپزخانه با در نظر داشتن فاکتورهای متعددی مثل نورپردازی، رنگ وسایل این اتاق و سلیقه شخصی انجام می‌شود. نکاتی برای انتخاب بهترین رنگ آشپزخانه از نظر روانشناسی وجود دارد که در این مقاله به شرح آن‌ها پرداختیم. برای مثال از رنگ‌های زرد و قرمز برای افزایش اشتها و انرژی استفاده کنید، اما به کار بردن این رنگ‌ها نباید بیش از حد باشد؛ چراکه انرژی منفی به افراد انتقال می‌دهد.

رنگ‌های خنثی مهم‌ترین زیرسازی برای رنگ‌آمیزی آشپزخانه به شمار می‌روند. بااین‌‌حال استفاده از این رنگ باید در کنار رنگ‌های برجسته با تناژ متضاد باشد تا تعادل ایجاد شود. تسلط بر این دستورالعمل‌ها به شما امکان پیاده‌سازی رنگ‌آمیزی متفاوت را م‌ دهد. در کنار انتخاب رنگ دیوارها باتوجه‌به نکاتی که در این مقاله گفتیم در تعیین پالت رنگی کابینت، میز ناهارخوری و سایر وسایل آشپزخانه دقت داشته باشید. اگر پیشنهادی برای انتخاب رنگ مناسب برای دیوار آشپزخانه دارید، با ما و سایر کاربران در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “راهنمای انتخاب رنگ آشپزخانه؛ بهترین رنگ از نظر روانشناسی!”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به دکورین می‌باشد.

✖ بستن

دریافت مشاوره رایگان

با ما در تماس باشید

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.

نام نام خانوادگی
شماره تماس