راهنمای اصولی تمیز کردن کابینت های‌گلاس، ام دی اف و چوبی

معرفی ترفندهای تمیز کردن کابینت های‌گلاس، ام دی اف و چوبی

شما برای تمیز کردن کابینت‌های آشپزخانه از چه روش‌هایی استفاده می‌‌کنید؟ آیا روشی که برای تميز كردن كابينت ام دي اف، هایگلاس یا چوبی به کار می‌گیرید به کابینت‌های شما آسیبی نمی‌رساند؟‌ یکی از نکاتی که باید برای تمیز کردن کابینت در نظر بگیرید استفاده از بهترین روش با‌توجه‌به متریال کابینت است. از‌این‌رو ما تصمیم گرفته‌ایم در ادامه مقاله بهترين روش تميز كردن كابينت هاي گلاس، ام دی اف و چوبی را به شما عزیزان آموزش دهیم. با به کارگیری روش‌های گفته‌شده، کابینت‌های شما دوام و طول عمر بیشتری خواهند داشت. 

بهترين روش تميز كردن كابينت های گلاس، بدون آسیب رسیدن به سطح آن 

کابینت‌های هایگلاس از مدل‌های محبوب برای آشپزخانه‌هایی به سبک مدرن هستند. این نوع کابینت سطح شفافی دارد و معمولا بیشتر از کابینت‌های دیگر گرد‌وغبار و لکه‌های زرد روغن، مواد‌ غذایی یا حتی لکه آب را نمایش می‌دهد. در ادامه، نحوه تمیز کردن کابینت هایگلاس را به بررسی کرده‌ایم. با استفاده از این روش‌ها، آشپزخانه‌ای تمیز، پاکیزه و فاقد هرگونه باکتری، گرد‌و‌غبار یا آلودگی در اختیار خواهید داشت. 

استفاده از دستمال مرطوب؛ ساده‌ترین روش تمیز کردن کابینت هایگلاس

برای تمیز کردن کابینت‌های هایگلاس از دستمال‌های مرطوب حوله‌ای مخصوص گردگیری استفاده کنید تا سطح کابینت‌های شما پرز نگیرد. در این روش کمی دستمال را با آب ولرم مرطوب کرده و کابینت گلاس را با آن تمیز کنید. در پایان با یک دستمال یا حوله خشک و بدون پرز دیگر، رطوبت کابینت را پاک کنید تا لکه‌ای باقی نماند. توجه داشته باشید پس از تهیه یک غذای چرب و سرخ‌کردنی، در‌صورت ایجاد لکه غذایی روی سطح کابینت، حتما همان لحظه باید یک دستمال مرطوب آن را پاک کنید تا ردی از لکه باقی نماند. 

استفاده از دستمال مرطوب؛ ساده‌ترین روش تمیز کردن کابینت هایگلاس

استفاده از مایع ظرف‌شویی؛ روشی برای از بین بردن لکه‌های کابینت هایگلاس

اگر می‌خواهید لکه‌های غذایی روی کابینت هایگلاس پاک شوند، بهتر است از ترکیب آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید. البته برای این کار از مایع‌های شوینده قوی استفاده نکنید؛ زیرا به سطح براق و درخشان کابینت‌های هایگلاس آسیب می‌رساند. برای به کار گرفتن این روش مقداری مایع ظرفشویی را به همراه آب ولرم ترکیب کرده و با یک اسفنج روی کابینت‌ هایگلاس را پاک و تمیز کنید. 

توصیه می‌کنیم هرگز از اسکاچ یا سیم ظرفشویی استفاده نکنید؛ چرا که با این کار سطح کابینت هایگلاس خراشیده می‌شود. در‌نهایت نیز پس از تمیز کردن، با یک پارچه خشک و نرم سطح کابینت را پاک کنید و برای جلوگیری از لکه‌های آب، آن را خشک نگه دارید.

سرکه سفید؛ راهکاری برای درخشان‌ و براق کردن کابینت‌ هایگلاس 

سرکه سفید نه تنها لکه‌های روی کابینت هایگلاس را از بین می‌برد، بلکه به درخشان شدن کابینت نیز کمک بسزایی می‌کند. برای استفاده از این روش به‌منظور تمیز کردن کابینت‌های هایگلاس، مقداری سرکه سفید را با آب ولرم مخلوط کنید. در‌صورت تمایل نیز می‌توانید این ترکیب را داخل یک اسپری بریزید. در‌غیر‌این‌صورت یک اسفنج را آغشته به ترکیب سرکه و آب ولرم کرده و کابینت را با آن تمیز کنید. پس از پاک شدن لکه‌های روی کابینت و درخشان شدن آن، حتما رطوبت کابینت را با یک حوله تمیز و خشک بگیرید.

سرکه سفید؛ راهکاری برای درخشان‌ و براق کردن کابینت‌ هایگلاس 

تميز كردن كابينت ام دی اف قهوه ای و سفید با ساده‌ترین روش

استفاده از شامپو فرش موثرترین روش برای تميز كردن كابينت ام دی اف است. در نظر داشته باشید که بدنه ام دی اف نسبت به مواد شیمیایی بسیار حساس است؛ از‌این‌رو نباید از مواد شوینده قوی برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

برای استفاده از مایع فرش‌شویی به منظور تمیز کردن کابینت ام دی اف، باید مقداری از این مایع را با آب ولرم ترکیب کنید. سپس یک پارچه نرم و بدون پرز (پارچه میکروفایبر) را به این محلول آغشته کرده و به آرامی و با حرکات دایره‌ای بر سطح مورد‌نظر بکشید تا به‌طورکامل لکه سطح کابینت محو شود. سپس برای این که رطوبت را از بین ببرید، از یک پارچه خشک برای تمیز کردن کابینت ام دی اف استفاده کنید. 

تميز كردن كابينت ام دی اف و سفید با شامپو فرش

نحوه تميز كردن چربی و لکه‌‌های قدیمی از سطح کابینت ام دی اف

برای تميز كردن لکه‌های قدیمی كابينت ام دی اف قهوه ای، سفید یا سایر رنگ‌های روشن و تیره، بهتر است از یک مسواک استفاده کنید. برای این کار ابتدا یک مسواک نرم را بردارید و سپس مقداری از محلول شامپو فرش و آب را روی آن بریزید. با حرکات دایره‌ای مسواک روی سطح کابینت سعی کنید لکه را از بین ببرید. 

توجه داشته باشید که استفاده از مسواک سفت، ممکن است خط‌وخش‌هایی از خود به جای بگذارد؛ بنابراین بهتر است مسواکی مناسب برای لکه‌گیری و پاک کردن چربی‌های کابینت ام دی اف انتخاب کنید. 

تمیز کردن کابینت‌های چوبی با شوینده چرب مخصوص سطوح چوبی

برای تمیز کردن کابینت‌های چوبی، ابتدا با یک پارچه نرم و مرطوب گردوغبار سطح کابینت را پاک کرده و سپس برای لکه‌گیری از محلول‌های مخصوص سطوح چوبی استفاده کنید. این محلول بدون آسیب زدن به سطوح چوبی، چربی‌های روی کابینت را پاک می‌کند. 

در این روش شوینده روغنی را روی کابینت بمالید و سپس با یک حرکت چرخشی و به وسیله یک دستمال نرم آن‌ را از سطح کابینت پاک کنید. این عمل را تا پاک شدن کامل چربی‌ها و مواد غذایی انجام دهید. در نهایت نیز با یک پارچه تمیز به سراغ کابینت بروید و چربی باقی مانده از شوینده روغنی را پاک کنید تا کابینت شما کاملا تمیز و درخشان شود. 

توجه داشته باشید که این شوینده روغنی از سرکه یا محلول ظرفشویی قوی‌تر است؛ بنابراین برای زمانی که می‌خواهید تمیزکاری اساسی در کابینت‌های چوبی انجام دهید به کار خواهد آمد. زمانی که سطح کابینت‌ها مملو از چربی یا غذاهای باقی مانده است، شوینده روغنی بهترین انتخاب است.

تمیز کردن کابینت‌های چوبی با شوینده چرب مخصوص سطوح چوبی

انتخاب بهترین متریال برای کابینت؛ جلوگیری از آسیب‌های ناشی از تمیز کردن

در این مطلب روش‌های موثر برای تمیز کردن کابینت چوبی، هایگلاس و ام دی اف را بررسی کردیم. برای هر کدام از این متریال‌های کابینت آشپزخانه باید روش‌های به‌خصوصی را به کار گرفت که در این مقاله به بهترین آن‌ها اشاره شد. اگر از این ترفندها برای تمیز کردن کابینت ام دی اف، هایگلاس و چوبی استفاده کنید، به حفظ دوام، زیبایی و کیفیت کابینت خود نیز کمک کرده‌اید.در نهایت انتخاب متریال با‌کیفیت باعث می‌شود با گذشت زمان و تمیز کردن پی‌درپی کابینت، کیفیت متریال حفظ شود و از طول عمر آن کم نشود. 

از‌این‌رو پیشنهاد می‌کنیم اگر بر اثر استفاده از محلول‌های قوی و نامناسب کابینت‌های شما آسیب دیده و فکر تعویض آن‌‌ها هستید، از تیم دکورین کمک بگیرید. تیم ما از مرحله ساخت تا اجرا همراه شما خواهد بود و بهترین متریال را متناسب با بودجه و سلیقه‌تان برای شما در نظر می‌گیرد. برای مشاوره در مورد سفارش کابینت می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “راهنمای اصولی تمیز کردن کابینت های‌گلاس، ام دی اف و چوبی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به دکورین می‌باشد.

✖ بستن

دریافت مشاوره رایگان

با ما در تماس باشید

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.

نام نام خانوادگی
شماره تماس